ЖИТТЯ

Рік тому в Переяславі відкрили оновлений молодіжний центр “Зустріч”: що варто знати про 15 березня

Чим особливе 15 березня? Розповідає Інформатор.

15 березня відзначають День захисту прав споживачів та День Карпатської України. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

День Карпатської України. 15 березня 1939 року Карпатська Україна проголосила незалежність. Після Першої світової війни територія Закарпаття увійшла до складу Чехословаччини. У жовтні 1938 року було проголошено автономію Карпатської України зі столицею в Ужгороді, де постав свій уряд. Для захисту краю в Хусті створили Організацію народної оборони “Карпатська Січ”.

Всесвітній день захисту прав споживачів. Відзначають в річницю виступу Президента США Джона Кеннеді в Конгресі в 1962 році. У виступі були сформульовані чотири головні права споживача: право на безпеку, право на якість товарів і послуг, право на достовірну інформацію про них, право захищати свої споживацькі претензії в суді. Пізніше до них додалися ще чотири: право на відшкодування збитків, право на споживацьку освіту, право на задоволення базових потреб і право на здорове довкілля. У 1983 році 15 березня було закріплене у міжнародному календарі святкових дат.

Міжнародний день боротьби з поліцейською жорстокістю. Поліцейська жорстокість – це безпричинне зловживання силою, зазвичай фізичною, але іноді також у формі вербальної атаки та психологічного залякування з боку поліцейського. Поліцейська жорстокість широко поширена у багатьох країнах, навіть там, де вона переслідується за законом.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Саватій, Агафон, Федот, Арсен, Богдан, Денис, Сава, Василь (Василій), Йосип (Осип), Іларіон.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

44 до н. е. – змовники під час засідання сенату вбили римського консула Юлія Цезаря.

1493 – два з трьох кораблів першої експедиції Колумба повернулися в Іспанію, привізши в Європу перших індіанців.

1820 – Мен став 23-м штатом США.

1848 – почалась Угорська революція за децентралізацію Австрійської імперії, демократизацію і мадяризацію.

1906 – зареєстрована компанія “Роллс-Ройс”.

1919 – французи ввели облоговий стан в Одесі.

1919 – більшовики націоналізували театри України.

1937 – у Чикаго відкрився один із перших банків донорської крові.

1938 – у Саудівській Аравії розпочали перші пошуки нафти.

1939 – відбулося перше засідання українського сойму в Хусті, на якому Карпатська Україна проголосила свою незалежність. Того ж дня Угорщина розпочала наступ на Карпатську Україну.

1990 – Горбачов склав присягу президента СРСР, першого і єдиного за всю історію країни.

2006 – створено Раду ООН з прав людини.

2011 – заворушеннями в Дамаску та Алеппо почалася громадянська війна в Сирії.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1614 – Франциск Сільвій, лікар, фізіолог, анатом і хімік, засновник ятрохімічної школи медицини.

1767 – Ендрю Джексон, 7-й президент США (1829-1837).

1813 – Джон Сноу, британський лікар, один з перших вивчав дозу ефіру та хлороформу при операціях, проводив анестезію королеві Вікторії, один із засновників епідеміології.

1830 – Пауль Гейзе, німецький письменник, Нобелівський лауреат з літератури (“Діти століття”, “У раю”).

1932 – Алан Лаверн Бін, колишній астронавт НАСА, четверта людина, що ступила на поверхню Місяця.

1932 – Єжи Гофман, польський кінорежисер і сценарист.

1947 – Леонід Ковальчук, український вчений у галузі хірургії, педагог, громадський діяч.

1967 – Наоко Такеуті, японська манґака.

1979 – Джеймс Бовен, англійський письменник та вуличний музикант, автор бестселера “Вуличний кіт на ім’я Боб”.

ЩО БУЛО ЦЬОГО ДНЯ У ПЕРЕЯСЛАВІ РІК ТОМУ?

15 березня в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі військовий та науковець Антон Бондаренко презентував свою наукову монографію “Культ вовка у військових традиціях Давньої України”. У цій роботі дослідив військовий тотемізм етнічних груп, які населяли землі сучасної України та стали складовою української нації.

Протягом свого виступу він навів кілька прикладів з історії, коли вовки співпрацювали із людьми. Наголосив, що саме співпрацювали, а не були прирученими. Адже собаки, за його словами, виникли лише з одного підвиду вовків. Будь-яких інших, як не намагалися, приручити не вдалося. Тобто люди та вовки, скоріше, були “союзниками” у давніх військових конфліктах: “На цьому співпраця закінчувалася, вовки жили своїм життям, а мисливці своїм. Одомашнення вовка не відбулося, це була міжвидова співпраця”.

Друге видання книги “Культ вовка у військових традиціях Давньої України” вийшло друком у 2023 році у херсонському видавництві “Гельветика”. Наклад – 1000 примірників. Придбати книгу можна було відразу після презентації. Також автор представив присутнім свою художню книгу “Змієборці”.

Цього ж дня у Переяславі відкрили оновлений після ремонту молодіжний центр “Зустріч”. Він розміщується у першому корпусі Центру культури та мистецтв на вулиці Сковороди, 81.

Засновник молодіжного центру Андрій Іващенко зазначив, що центр починається з доступності: “Вбиральні, до прикладу, робилися складно, бо для того, щоб вони відповідали нормам, потрібно було повністю демонтувати стіну, а з неї ще обережно демонтувати мармур, адже це доволі дорогоцінний матеріал, потім змурувати стіну по-новому і скласти її знову”.

Також додав, що все, що є у центрі, утилітарне, і його можна трансформувати: “Ви можете знімати тут подкасти, організувати фотостудію, працювати над своїми проєктами, є все для того, аби зробити відеоконференцію, а в смартофісі провести психологічну консультацію. Також це може бути конференц-зала або зала для тренінгів і навіть локація для чайної церемонії”. Зазначив, що родзинкою центру є також наскрізність.

Загальна вартість ремонту молодіжного центру “Зустріч” – 2 мільйони гривень. Окремо 700 тисяч гривень витратили на меблі. Близько 60 тисяч виділяли із міського бюджету на послуги розробки проєкту та будівельного нагляду, все решта – грантові кошти. Також у 2023-му грантодавці надали близько мільйона гривень на програмну діяльність центру протягом цього року.

Підготувала Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору