ЖИТТЯ

У світі відзначають День поезії та День татуювання: що варто знати про 21 березня

Чим особливе 21 березня? Розповідає Інформатор.

21 березня у світі відзначають День поезії, а у 1960 році народився один з найкращих гонщиків за всю історію “Формули-1” Айртон Сенна. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

Всесвітній день поезії. Коли люди почали складати поетичні твори, точно невідомо, але зрозуміло, що в тій чи іншій формі поезія існує багато тисячоліть. Найдавнішим документальним підтвердженням цього є записаний клинописом на глиняних табличках “Епос про Гільгамеша”. Створили його в Давній Месопотамії, приблизно у 18-17 столітті до нашої ери.

Всесвітній день людини із синдромом Дауна. Дату відзначення обрали як розшифровку причини синдрому – “21.03” як три 21-х хромосоми. Це вроджена генетична патологія, яку відкрив Джон Даун у 1866 році. Світосприйняття таких людей відрізняється від звичного, вони повільніше розвиваються, але дуже талановиті й добрі.

Всесвітній день татуювання. Цей день об’єднує шанувальників татуювання, художників і майстрів, щоб віддати належне цій давній формі боді-арту, яка перетворилася на різноманітний і багатий засіб самовираження особистості.

Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації. Цього дня 1960 року відбулись демонстрації у Південно-Африканській Республіці, під час якої поліція вбила 69 мирних активістів. Мирна демонстрація відбувалася проти ухвалення законів про апартеїд (політика расової дискримінації, сегрегації та гноблення).

Міжнародний день лісів. Подію започаткувала Організація Об’єднаних Націй 28 листопада 2012 року у зв’язку з величезними втратами лісових насаджень (близько 13 мільйонів гектарів на рік). Крім того, відновлення екосистем, зокрема лісовідновлення, може суттєво сприяти пом’якшенню наслідків зміни клімату та підвищенню продовольчої безпеки.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Яків, Кирило та Хома.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1927 – у Києві вийшов перший номер української “Літературної газети”.

1945 – під час помилкового нальоту союзницьких ВПС на школу в Копенгагені загинули 125 цивільних данців, з них – 86 школярів.

1960 – південноафриканські поліцейські відкрили вогонь по чорношкірих демонстрантах, що протестували проти політики апартеїду.

1961 – відбувся перший концерт групи “The Beatles”.

1963 – закрили в’язницю “Алькатрас”.

1965 – запустили космічний апарат “Рейнджер-9”.

1970 – вперше відзначили День Землі.

2014 – курсанти Академії військово-морських сил в окупованому Севастополі відмовились виходити на російське “урочисте шикування”.

2022 – літак Boeing 737-89P авіакомпанії “China Eastern Airlines” розбився у горах Гуансі-Чжуанського автономного району, загинули 132 людини.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1862 – Микола Пимоненко, український художник-живописець, Член Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури.

1868 – Микола Василько, український громадсько-політичний діяч, дипломат, барон.

1877 – Моріс Фарман, французький піонер авіації, творець першого у світі пасажирського літака.

1929 – Юрій Мушкетик, український письменник, голова Спілки письменників України (“Гайдамаки”, “Крапля крові”).

1941 – Павло Волик, український різьбяр і живописець.

1948 – Олег Герман, український науковець, письменник, громадський діяч.

1958 – Ґері Олдмен, англійський кіноактор (“Дракула”, “Леон”, “П’ятий елемент”).

1960 – Айртон Сенна, бразильський автогонщик, триразовий чемпіон світу з автогонок у класі “Формула-1”, один з найкращих гонщиків за всю історію “Формули-1”.

1962 – Метью Бродерік, американський кіноактор (“Військові ігри”, “Сімейний бізнес”).

1980 – Роналдінью, бразильський футболіст.

ЩО БУЛО ЦЬОГО ДНЯ У ПЕРЕЯСЛАВІ РІК ТОМУ?

Торік 21 березня в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі засновник ГО “Культурна платформа Закарпаття”, експерт із комунікаційно-контентної безпеки Євген Забарило провів лекцію на тему “Свідомий громадянин: креативні індустрії, як безпековий сектор” та поділився кейсами щодо ролі таких індустрій у розкритті мультиформатних потенціалів громади.

Євген Забарило розповів, що команда організації на той час вже 18 місяців їздила по всій країні та розповідала про креативні індустрії школярам, студентам та молоді. Наголосив, що ГО “Культурна платформа Закарпаття” є національним партнером фонду ЮНІСЕФ, що є частиною структури ООН в Україні, і всі свої дії регулює лише протоколами ООН: “Такі кампанії виходять з місією лише тоді, коли в країнах йдуть війни. До того вони були в Сирії, Афганістані, тепер працюють в Україні. І бачачи експертів з різних країн, можна сказати, що жодна війна у світі не мала такої форми і масштабу, як у нас, і ніхто не уявляє, що буде далі та після неї”.

Того ж дня у молодіжному центрі “Зустріч” в Переяславі відкрили мобільну мультифункціональну студію “Контента” від громадської організації “Культурна платформа Закарпаття” та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. На відкриття прийшло близько двадцяти людей: молодь, представники влади та навчальних закладів.

Презентували проєкт співзасновник ГО “Культурна платформа Закарпаття” Євген Забарило та комунікаційна директорка об’єднання Яна Полупанова. Вони розповіли детальніше про проєкт, його особливості та можливості. Зазначили, що буде спеціальний курс, на якому всі охочі навчаться технічним аспектам та вивчать музичну теорію, аби завдяки цій студії створювати якісний контент.

“Контента” – це безоплатна мобільна аудіовізуальна студія. Вона дає молоді можливість проводити індивідуальну студійну роботу, групові заняття та лекції, записувати вокал і музичні інструменти, знімати відеоблоги й подкасти. Завдяки мобільності студію легко транспортувати та переміщувати.

Підготувала Дарія Сухотенко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.

Нагору