У третій четвер травня проводять Всесвітній день вишиванки. Не забудьте відповідно одягнутися та відвідати різноманітні заходи.
Щороку у третій четвер травня в Україні відзначають Всесвітній день вишиванки. У 2023-му свято припадає на 18 травня. Воно не є вихідним, проте ви можете відзначити його, одягнувши вишиванку на роботу чи навчання. Інформатор розповість про це свято детальніше.
Історія Дня вишиванки
Всесвітній день вишиванки почали відзначати в 2006 році. З того часу воно стало дуже популярним не тільки в Україні, а й за кордоном. У 2006 році студентка історичного факультету з Чернівців Леся Воронюк запропонувала акцію до Всесвітнього дня вишиванки. Надихнув її на таку ідею інший студент, який часто носив на заняття сорочку. Ідея Лесі полягала в тому, щоб у певний день прийти у вишиванках усією групою. Вже за кілька років флешмоб перейшов спочатку на увесь університет, а пізніше на усе місто та країну.
Основою традицією цього дня є те, що головним елементом одягу стає вишиванка. Діти та підлітки вирушають на навчання у вишитих сорочках та блузках, а дорослі одягають національний одяг на роботу.
Як цей день проведуть у Переяславі
У сквері “Серце Переяслава” влаштують тематичні фотоконкурси, майстер-класи, вечір вуличної музики, ярмарок-продаж “хенд мейд”, патріотичних речей, вишиваних виробі та смаколиків. Триватиме захід із 13:00 до 19:00, а також продовжиться наступного дня. Під час цього дійства збиратимуть гроші на потреби ЗСУ. А у меморільному музеї Григорія Сковороди о 13:00 презентують рушник “З Григорієм Сковородою у серці”.
Цікаві факти про вишиванку
- Вишиванка є набагато старшою, аніж може здатися. Найдавніші знайдені сорочки з вишивкою були датовані VI століттям нашої ери.
- Раніше чорні сорочки могли носити лише чоловіки. Сьогодні ж найпопулярнішими є білі варіанти, проте кольорові вишиванки полюбилися багатьом модникам країни.
- Вишиванка спочатку не була повсякденним одягом. У давні часи вишитий орнамент захищав від злих духів та мав символічне значення. Першим, хто зробив носіння такої сорочки звичайним, був Іван Франко.
- У більшості випадків вишивання сорочки займає кілька тижнів чи місяців. Проте деякі вишиванки можуть виготовлятися протягом трьох чи більше років.
- Про те, що по всій країні візерунки відрізняються, відомо багатьом. Та чи знали ви, що їхніх видів насправді більше сотні?
Як відзначали День вишиванки у Переяславі торік
У 2022 році День вишиванки припав на 19 травня. НІЕЗ “Переяслав” з цієї нагоди розпочав Всеукраїнський культурно-мистецький проєкт “Переяславська сорочка”. Захід також приурочили до сторіччя від дня народження історика, археолога та музеєзнавця Михайла Сікорського.
Також торік у Переяславі провели триденний благодійний фестиваль”Одягни вишиванку – підтримай захисника”. Під час фестивалю зібрали 37 тисяч 518 гривень, які перерахували на підтримку ЗСУ.
Журналісти Інформатора не втрачали часу та зробили фоторепортаж з переяславцями у вишитих сорочках.
Нагадаємо, що цьогоріч у перший день благодійної акції до Дня вишиванки в університеті Переяслава зібрали понад 27 тисяч гривень. Детальніше про це дізнавайтесь тут.
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше екслюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.