ЖИТТЯ

Рівно рік тому на сесії активісти пропонували висловити недовіру міському голові Переяслава: що варто знати про 16 листопада

Чим особливе 16 листопада? Розповідає Інформатор.

16 листопада у світі відзначають День толерантності та День боротьби з анорексією, а в Україні – День працівників радіо, телебачення та зв’язку. Про інші цікавинки цього дня розповідає Інформатор.

ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?

День працівників радіо, телебачення та зв’язку. Ідея запровадити це професійне свято з’явилася ще в 1994 році. Тоді працівники Укртелерадіокомпанії звернулися до Президента та уряду з проханням знайти день для святкування. Дату обрали на честь першого радіоетеру в Україні, що відбувся 16 листопада 1924 року. Цікавий факт – перший прямий етер в Україні відбувся у київській телестудії в 1939 році. Тоді показали 40-хвилинну трансляцію, під час якої глядачі могли бачити портрет Серго Орджонікідзе.

Міжнародний день толерантності. Це дуже важливе свято, особливо в сучасному суспільстві, адже у світі зростає екстремізм (крайні методи дій, погляди) та неприязнь до чужого (ксенофобія). У цей день розповсюджується інформація про те, що всі люди різні і потрібно поважати особистість кожного з нас.

Міжнародний день боротьби з анорексією. Запропонували цю дату в 2005 році, адже проблема вже досить тривалий час є дуже гострою для суспільства: через нав’язані модою неприродні стандарти краси молоді дівчата намагаються схуднути, позбавляючи себе їжі. Мета цього дня – розповсюдження інформації про анорексію та її наслідки. Анорексія – серйозне захворювання, яке все частіше діагностують у підлітків та неповнолітніх дівчат.

У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?

Євдокія, Світлана, Вікентій, Богдан, Ілля, Павло, Петро, Василь (Василій), Олександр, Володимир, Йосип (Осип), Іван, Федір, Георгій.

ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?

1632 – битва під Лютценом – одна з найбільших битв тридцятирічної війни, між шведськими військами під проводом Густава II Адольфа і габсбурзькими частинами на чолі з Альбрехтом Валленштайном.

1841 – Едуард Гурвін запатентував пробковий рятувальний жилет.

1848 – у Лондоні дав останній концерт Фридерик Шопен.

1918 – Королівство Угорщина, яке до цього була частиною Австро-Угорської Імперії, проголосили республікою.

1920 – частини Армії УНР після запеклих боїв з більшовиками здобули Деражню.

1924 – почала мовлення перша українська радіостанція – Українське радіо.

1945 – у Лондоні заснували ЮНЕСКО.

1999 – заснували Премію Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України.

2002 – Президент Кучма підписав указ про відставку уряду Анатолія Кінаха і направив до Верховної Ради України представлення на згоду призначити новим прем’єром голову Донецької обладміністрації Віктора Януковича.

ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?

1624 – Барент Фабріціус, нідерландський художник та ілюстратор доби бароко.

1895 – Пауль Гіндеміт, німецький композитор, диригент, альтист і теоретик музики.

1912 – Михайло Дупліщев, радянський і український вчений у галузі конструювання та проєктування ракетно-космічної техніки.

1922 – Жозе Сарамаґо, португальський письменник, володар Нобелівської премії з літератури 1998 р.

1930 – Олександр Сацький, український письменник та кінодраматург, автор сценаріїв до 16 фільмів.

1954 – Олексій Зарецький, український мовознавець та культуролог, біограф та дослідник творчості своїх батьків Алли Горської та Віктора Зарецького.

1977 – Оксана Баюл, українська фігуристка, олімпійська чемпіонка (1994), модельєрка спортивного одягу, авторка двох книжок.

1981 – Юрій Латиш, український історик.

ЩО БУЛО У ПЕРЕЯСЛАВІ ЦЬОГО ДНЯ РІК ТОМУ? 

Торік 16 листопада відбулася чергова сесія міської ради Переяслава. На ній, окрім 21 депутата (до кінця засідання їхня кількість дещо зменшилася), зібралося чимало місцевих активістів. У залі не те що не було вільних місць, поміж рядами довелося виставляти стільці, аби всі могли присісти. Підіймали ті ж питання, що і на мітингу днем раніше, – про передбачення бюджетних коштів лише на ЗСУ, про звітування міської ради щодо вже виділених захисникам раніше грошей та про недовіру міському голові. Про це люди хотіли поговорити передусім із головою Вячеславом Саулком, але його на засіданні не було. На сесії цього дня головувала секретарка ради Лідія Оверчук.

Коли депутати поцікавилися, де, власне, міський голова. Оверчук відповіла, що той поїхав у відрядження до Києва. Активіст Богдан Тищенко запитав, де заступниця міського голови-керуюча справами виконкому Тетяна Гич (вона мала доповідати із кількох питань порядку денного). Лідія Оверчук сказала, що “Тетяна Олексіївна здає екзамени в університеті”.

Зрештою те, що не було голови та однієї з його заступниць, не завадило активістам повиступати на сесії. Вони кілька разів закликали депутатів висловити міському голові недовіру. Дійшло до того, що Анатолій Фесенко, перший заступник міського голови, який тоді служив у ЗСУ, сказав таке: “Я очолював штаб цієї людини (Вячеслава Саулка – ред.), вибачаюся перед громадою. Я був одним із першим, хто розчарувався у ньому. У мене є прохання внести до порядку денного питання про оголошення позачергової сесії з одним єдиним питанням – “Недовіра та звільнення від посадових обов’язків особи, яка займає посаду міського голови”.

14 депутатів проголосували “за”, цього вистачило для позитивного рішення. Окремо вони зібрали підписи за проведення позачергової сесії. На ній мали розглянути всі звернення та вимоги громадян. Запланували на середу, 22 листопада.

 

У порядку денному сесії міської ради Переяслава серед додаткових питань було “Про дострокове припинення повноважень та звільнення старости виконавчого комітету Переяславської міської ради Олександра Якуби Гайшинського старостинського округу Переяславської міської територіальної громади” (це дослівне формулювання питання). Ініціював це звільнення міський голова Вячеслав Саулко, якого на засіданні не було. Зате прийшло чимало людей із Гайшина, щоб відстояти свого старосту.

У проєкті рішення було зазначено, що слід достроково припинити повноваження та звільнити Якубу з посади з такою аргументацією:

  • службова записка міського голови Вячеслава Саулка від 8 листопада;
  • окрема ухвала Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду під головуванням судді Свояка Д.В. від 18.10.2023 р. у справі №273/1188/23;
  • враховуючи попередню роботу старости щодо незабезпечення покладених на нього завдань та функцій посадової особи, що підтверджується службовими записками начальника ЦНАП від 16.02.2023 р., 5.07.2023 р.;
  • не виконання протокольних доручень на апаратних нарадах міського голови (від 18.09, 25.09, 9.10);
  • відсутність без повідомлення поважності причини на апаратній нараді 16 жовтня;
  • враховуючи порушення абзацу 2 частини 2 ст. 54-1 та ч. 4 ст. 12 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо заборони суміщати службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах (як йдеться у проєкті, Якуба займає посаду церковного старости церкви Іоанна Богослова с. Гайшин);
  • у зв’язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді та виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, що перешкоджає продовженню роботи.

Ці аргументи депутати визнали непереконливими. Вони підтримали жителів Гайшина та розповіли про досягення Якуби на посаді щодо переходу церков Переяславщини із УПЦ до ПЦУ, щодо його допомоги військовим, ініціативності та мізерної підтримки його запитів з боку влади. Особливо емоційним був виступ Григорія Порала, який детально розповів, скільки всього робив Гайшинський староста, та резюмував: “Сьогодні треба ставити питання про дострокове припинення повноважень не Олександра Володимировича, а тих двох осіб, яких сьогодні немає (йдеться про Вячеслава Саулка та його заступниці Тетяни Гич – ред.). А потім депутати підтвердили свої слова голосуванням: за звільнення Якуби не проголосував жоден, утрималися восьмеро, проти було семеро.

Також на сесії передбачили 666 тисяч 566 гривень 40 копійок на додаткові роботи з капітального ремонту найпростішого укриття ліцею імені Володимира Мономаха. Після вже третього дофінансування загальна вартість робіт склала 11 мільйонів 457 тисяч 344 гривні 21 копійку. Натомість, дофінансування капітального ремонту тротуару на вулиці Шевченка в межах вулиць Грушевського та Сковороди на 330 тисяч 52 гривні 11 копійок депутати не підтримали.

Начальник відділу капітального будівництва та ЖКГ Олександр Вітківський сказав, що при проведенні капітального ремонту тротуару на вулиці Шевченка були виконані додаткові роботи, зокрема збільшення квадратури від вулиці Михайла Сікорського до археологічного музею, також була проведена заміна бортів. Тому, мовляв, необхідно було виділити з міського бюджету додаткові кошти.

 

Того ж дня у Переяславі провели благодійний концерт “Квітуй на славу України, талантів молодих перлина!” з нагоди 40-річчя будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді. Також представили виставку-продаж робіт вихованців гуртків декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва. Зароблені кошти спрямували на підтримку воїнів-земляків у ЗСУ. На це дійство прийшло близько 100 людей.

Начальник відділу освіти Переяслава Петро Ярмоленко сказав: “У період війни, ми не відзначаємо ювілеї закладів, не даруємо подарунки від влади, як це зазвичай прийнято. Але не помітити 40-річний ювілей будинку художньої творчості було б неможливо. Тим більше, що сьогодні ми не відзначаємо його, ми проводимо благодійний захід. Цей заклад, я можу з упевненістю сказати, є одним з найкращих у Київській області та, мабуть, і в усій Україні. Тисячі випускників вийшло із цього прекрасного закладу. Цей заклад – осередок доброго, розумного, вічного”.

Підготувала Яна Малишко

Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в  Telegram або Viber.

Нагору