Чим особливе 3 квітня? Розповідає Інформатор.
3 квітня у 1918 році народився український письменник Олесь Гончар. Про інші події цього дня розповідає Інформатор.
ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО?
День народження мобільного телефону. Мобільний телефон винайшов Мартін Купер – учений з українським корінням. Саме 3 квітня 1973 року він показав світові перший мобільний телефон, а потім зателефонував з нього своїм конкурентам із компанії Bell Labs.
Всесвітній день вечірки. Це неофіційне свято, яке заохочує людей у всьому світі об’єднуватися для святкування життя та поширення радості. Ідея цього дня виникла з роману Ванни Бонта “Flight: A Quantum Fiction Novel”, опублікованого в 1995 році, де описується синхронізована всесвітня вечірка, що відбувається 3 квітня 2000 року.
У КОГО СЬОГОДНІ ІМЕНИНИ?
Филимон, Агнія, Пахом, Хома, Серафима, Микита, Яків, Кирило, Федір.
ЩО ТРАПЛЯЛОСЯ В ІСТОРІЇ ЦЬОГО ДНЯ?
1502 – розпочалась четверта експедиція Христофора Колумба до берегів Америки.
1885 – Готтліб Даймлер отримав німецький патент на високошвидкісний бензиновий чотиритактний двигун.
1933 – у Херсоні український хірург Юрій Вороний вперше у світі виконав клінічну пересадку нирки (26-річній жінці пересадили орган 60-річного померлого чоловіка).
1933 – літак уперше перелетів через Еверест.
1948 – президент США Гаррі Трумен затвердив Акт про надання країнам грошової допомоги – знаний як “план Маршалла”.
1973 – перший дзвінок по стільниковому телефону: Мартін Купер з Motorola набрав конкурентів із Bell Labs.
1973 – заснували літературну премію імені Павла Тичини.
1990 – над Львівською ратушею вперше в обласному центрі України офіційно підняли синьо-жовтий прапор, перед тим освячений у греко-католицькому кафедральному соборі Святого Юра.
1999 – збройні сили НАТО завдали першого повітряного удару по столиці Югославії Белграду.
2007 – французький швидкісний поїзд “TGV” встановив новий світовий рекорд швидкості для пасажирського поїзда – 574,8 км/год.
ХТО З ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ НАРОДИВСЯ ЦЬОГО ДНЯ?
1395 – Георгій Трапезундський, грецький філософ і вчений, один з піонерів італійського Відродження.
1508 – Жан Дора, французький гуманіст, поет, учасник поетичного об’єднання “Плеяда”.
1862 – Леонід Пастернак, художник і графік українського походження.
1873 – Ян Янський, чеський серолог, невролог і психіатр. Першим в світі запропонував класифікацію крові за чотирма групами.
1918 – Олесь Гончар, український письменник.
1924 – Марлон Брандо, американський актор, лауреат двох премій “Оскар” (“Хрещений батько”, “Апокаліпсис сьогодні”, “Останнє танго в Парижі”, “Дон Жуан де Марко”).
1924 – Федір Бурчак, український вчений-правознавець, академік, засновник Академії правових наук України, на честь якого назвали Науково-дослідний інститут приватного права і підприємництва у Києві.
1961 – Едді Мерфі, голлівудський кіноактор (“Життя суботнього вечора”, “Поліцейський із Беверлі-Гіллз”, “Шрек”, “Доктор Дулітл”, “Знайомтесь: Дейв”).
ЩО БУЛО ЦЬОГО ДНЯ У ПЕРЕЯСЛАВІ РІК ТОМУ?
Торік 3 квітня у Переяславі попрощалися із головним сержантом Збройних сил України Андрієм Канівцем. Йому було 38 років. Він загинув за місцем проживання внаслідок трагічного випадку. Поховали військового на Підварському кладовищі.
Андрій Канівець був командиром 1 відділення коригування артилерійського вогню дивізіону артилерійської розвідки. У воїна залишилися мати, дружина і неповнолітня донька.
У грудні 2022-го розповідав про те, як вступив до лав ЗСУ у перші дні війни: “У військкоматі здивувалися, що прибув без повістки. Тоді мобілізовували офіцерів, а я сержант. Але оформили документи, через три дні прийшов вже з речами. І потрапив у ту ж частину, де мав строкову службу 2007-го”.
Цього ж дня на позачерговій сесії міської ради із бюджету громади виділили майже 3,5 мільйона гривень на потреби Переяславської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування. Частину із них мали використати на придбання медичного обладнання та меблів, а решту – на виготовлення проєктно-кошторисної документації з капітального ремонту поліклініки.
А в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі провели творчу зустріч з театрально-музичним гуртом Schmalgauzen. Артисти поспілкувалися зі студентами, розповіли про історію створення колективу, свої пісні, натхнення, власний унікальний стиль, життєві історії та плани на майбутнє. Також показали кілька виступів, які неабияк вразили глядачів.
Гурт Schmalgauzen створили студенти Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого, почали виступати ще у 2020 році. Артисти працюють у жанрі пісенного мистецтва, в якому поєднуються театральні вистави та драматургія. До складу гурту входять Михайло Матюхін, Владислав Михальчук, Роман Дебрін, Андрій Ширко, Кирило Липко, Євгеній Запояско, Георгій Ярмоленко.
Підготувала Яна Малишко
Підтримайте Інформатор на Patreon та отримуйте значно більше ексклюзивного контенту. Оперативно читати наші новини ви зможете, якщо підпишитесь на канали в Telegram або Viber.